Main content
6.-AFC-Header-Branding-Bar-[1600-x-160].png

Magarey Medal: Round by round

The round by round voting from every one of Adelaide’s minor round games in the 2019 SANFL season.

Round One – def Sturt by 32 points
3 – M. Poholke (Adelaide)
2 – P. Wilson (Adelaide)
1 – T. Stengle (Adelaide)

Round Two – def by Glenelg by 53 points
3 – C. Curran (Glenelg)
2 – L. McBean (Glenelg)
1 – J. Scharenberg (Glenelg)

Round Three – def Woodville-West Torrens by 23 points
3 – P. Wilson (Adelaide)
2 – H. Greenwood (Adelaide)
1 – J. Gallucci (Adelaide)

Round Four – drew with South Adelaide 73-all
3 – M. Poholke (Adelaide)
2 – N. Liddle (South)
1 – J. Cross (South)

Round Five – def Central District by 40 points
3 – P. Wilson (Adelaide)
2 – N. McHenry (Adelaide)
1 – T. Schiller (Bulldogs)

Round Six – def Norwood by 18 points
3 – P. Wilson (Adelaide)
2 – L. Johnston (Norwood)
1 – C. Jones (Adelaide)

 

Round Seven – def Port Adelaide by 16 points
3 – J. Jenkins (Adelaide)
2 – C. Sutcliffe (Port)
1 – J. Trengove (Port)

Round Eight – def North Adelaide by 31 points
3 – S. Jacobs (Adelaide)
2 – R. Douglas (Adelaide)
1 – M. Poholke (Adelaide)

Round Nine – def West Adelaide by 6 points
3 – P. Wilson (Adelaide)
2 – B. Gibbs (Adelaide)
1 – H. Haysman (West)

Round 10 – def Central District by 55 points
3 – R. Knight (Adelaide)
2 – S. Jacobs (Adelaide)
1 – B. Gibbs (Adelaide)

Round 11 – def Sturt by 21 points
3 – P. Wilson (Adelaide)
2 – A. Otten (Adelaide)
1 – Z. Kirkwood (Sturt)

Round 12 – def Norwood by 37 points
3 – M. Nunn (Norwood)
2 – R. Knight (Adelaide)
1 – P. Wilson (Adelaide)

 

Round 13 – def by Port Adelaide by 30 points
3 – M. Broadbent (Port)
2 –J. Leinert (Port)
1 – B. Woodcock (Port)

Round 14 – def by North Adelaide by 26 points
3 – A. Tropiano (North)
2 – M. Thring (North)
1 – P. Wilson (Adelaide)

Round 15 – def by Glenelg by 2 points
3 – L. Reynolds (Glenelg)
2 – B. Gibbs (Adelaide)
1 – L. Partington (Glenelg)

Round 16 – def West Adelaide by 65 points
3 – M. Poholke (Adelaide)
2 – P. Seedsman (Adelaide)
1 – H. Greenwood (Adelaide)

Round 17 – def by Woodville-West Torrens by 8 points
3 – M. Wright (Adelaide)
2 – M. Goldsworthy (Eagles)
1 – L. Sharrad (Eagles)

Round 18 – def by South Adelaide by 7 points
3 – A. Davis (South)
2 – P. Wilson (Adelaide)
1 – J. Haines (South)